| FARCRY.CZ | FCCZ.FARCRY.CZ | FARCRY2.CZ | MARS.FARCRY.CZ

!! Vítáme vás na novém webu o akční hře FARCRY 2 !! Tento web právě prohlíží

:: K webu
:: FARCRY2FANS.COM
:: INFORMACE
:: GALERIE
:: KE STAŽENÍ
:: WEBY
:: ČLÁNKY ::


Clint Hocking interview 23.7.2008

CLINT HOCKINGVývojový ředitel Far Cry 2 pan Clint Hocking poskytl rozhovor pro server Shack-news. Přinášíme Vám exklusivně celý překlad.

Shack: Takže jsme již viděli, jak hra vypadá, když plníte misi, ale zatím jsme neviděli mnoho z té části, kdy žádnou misi neplníte. Bude to něco podobného jako Grand Theft Auto (GTA)?

Clint Hocking: Je to něco podobného jako v GTA. Tedy tím mám na mysli strukturu misí. Nebudu hovořit o podružných misích nebo o prozkoumávání mapy apod. Ale je to otevřený svět, takže pokud zrovna neplníte misi, můžete si prakticky dělat co chcete, jít kamkoliv. Na mapě jsou zvýrazněné body, kam můžete jít a nějakou misi začít, ale samozřejmě že můžete mapu jen tak procházet , získávat zbraně a podobné věci.
Když jdete plnit misi pro jednu z válčících frakcí, které jsou těmi hlavními misemi ve hře, jdete za nimi, mluvíte s nimi a oni Vám nabídnou nějaký úkol (misi). Je na Vás, zda-li ji přijmete či nikoliv. Pokud ano, dostanete zaplaceno předem. Vyjdete ven ze dveří a máte nějaký hlavní úkol, který musí být splněn. Je to vždy něco na způsob vyhození mostu do povětří, nebo zabití toho či onoho. Není to něco jako „musíš to udělat v 10:00 hod“ a když to neuděláš v 10:00 tak jsi to podělal. Mise je vždy aktivní, dokud ji nedokončíte. Místo splnění úkolu se většinou nachází zhruba ve vzdálenosti kilometr až kilometr a půl od města, na hranicích teritoria druhé, znepřátelené frakce. Takže budete tuto vzdálenost muset pokaždé překonat, což bude samozřejmě na Vás, jak to provedete, jestli půjdete pěšky, nebo použijete nějaké vozidlo apod. Úkol v hlavní misi je něco čemu říkáme „klíčové území“. Většinou je toto místo obsazeno 20 -30 chlápky, kteří dobře vědí, jak se mají bránit, takže s nimi budete muset vždy svést tvrdý boj. Toto místo je základnou, ze které lze plnit podružné mise, které jsou v přilehlém okolí, jako odemykání „safe housů“ (dům pro uložení hry nebo zbraní, spánek apod), ale můžete si prakticky dělat co chcete, vrátit se do města a plnit další z hlavních misí atd. Ale v momentě kdy je určitá mise splněna, nelze ji již plnit znovu.
Když ale máte kamaráda (jednu z 8 zbylých hlavních postav), tak v momentě kdy od šéfa jedné z frakcí přijmete úkol, Vám zazvoní telefon a Váš oblíbený kamarád řekne: „Hele jestli se chceš o tom úkolu dozvědět víc, tak za mnou tam a tam přijď“. A to bude úplně na Vás, jestli půjdete, nebo ne. Pokud se rozhodnete jít, tak vás značka na mapě dovede k jednomu ze safe housů, kde Vám ten kamarád řekne něco třeba jako: „Slyšel jsem, že Tě vůdce frakce najal na to, abys vyhodil do povětří most. No, to je teda něco. Já jsem dělal pro tu druhou bandu a jestli ty chlápky chceš opravdu pořádně naštvat, tak pojďme spolupracovat. Já totiž vím, že jeden z velitelů má přes ten most přejíždět s celým konvojem v 10:00 hodin. Jestli se Ti povede ten most vyhodit zrovna když přes něj pojede, tak ho sejmeš. Je to můj nepřítel a umožní mě to zatočit s celý tím jeho táborem a vzít si zpátky věci, které mě předtím ukradl. Takže na tom vydělám já a vyděláš na tom taky Ty, protože ti co pro ně děláš budou ještě spokojenější, než by byli, protože zabiješ toho chlápka, kterého nemají rádi. A všichni budou spokojený. Měl by jsi to tak udělat.
Takže se tím vlastně úkol rozšíří o to, že je nutné jej provést přesně v 10:00 hod. Tento úkol nemusí být splněn, když tento most vyhodíte do povětří ve dvě odpoledne, nebo když budete čekat další tři dny na to než to provedete, tak nesplníte jen tento „přídavný“ úkol. Když to ale uděláte v 10:00, umožníte svému kamarádovi, aby splnil svoji část úkolu, takže se stane že Vám zatelefonuje a řekne: „Super! Dobrá práce. Teď to tedy jdu udělat a potřeboval bych, abys mě kryl záda. V ten okamžik je úkol splněn, bez toho, že by záleželo a tom, jestli půjdete a budete mu krýt záda nebo ne.

Shack: A jakou roli v tom budou hrát frakce?

Clint Hocking: Je to tak, že Vy pro ně nepracujete oficiálně. Takže vůdcové mají svoje lidi, a ti jsou na jejich straně, ti druzí zase na druhé straně. Když se potkají, tak spolu bojují. Když budete například pronásledován a namíříte si to na území druhé strany konfliktu, tak se ti druzí do Vašich pronásledovatelů pustí a zabijí je za Vás. To ale neznamená, že když právě pracuji pro APR, nebudu lidmi z APR napaden, když přijdu na jejich území. Jakmile mě spatří, tak na mě zaútočí.

Shack: Takže jste vlastně pořád nepřítel?

Clint Hocking: Ano, jsem pořád nepřítel. S výjimkou podsvětí, kde jsou civilisté, jeptišky apod. Ale ti nejsou ani na jedné straně konfliktu. Jsou to jeptišky, doktoři a mnichové, kteří se schovávají na bezpečných místech, kam nemůžete přijít se zbraněmi.

Shack: Takže to hrajete na obě strany s oběma proti sobě?

Clint Hocking: Ano. Vůdcové potřebují takového chlápka jako jste Vy, protože jste špinavej parchant, který je ochoten dělat šílené věci. Protože jste takový blázen, který řekne: „Věděl jsem, že když ten most vyhodím v 10:00, tak se Vám to bude líbit ještě víc“ A oni si řeknou: "Podívejte se na to, co to je za hajzla. Nejen že vyhodil do povětří ten most, ale taky ho vyhodil v 10:00, když tam tudy projížděl ten parchant". A už to půjde samo, protože bude následovat: „Sakra, takového hajzla potřebuji“ a řeknou Vám: „Potřebujeme někoho takového jako jsi Ty, ale co zas až tak nepotřebujeme je, aby všichni věděli, že pracuješ pro mě“. (smích…) Jde tady o určitý typ vztahů mezi jednotlivými postavami. Takže chápete? Ještě jsme to nikomu neukazovali, jelikož na to musíte jednotlivou misi splnit , na což včetně získání kamaráda potřebujete nejméně 20 minut. Možná by jste chtěl jít zpět a vyměnit si zbraně a výbavu, hledat místo kde se s kamarádem máte sejít, ukrást nějaké dokumenty, dostat se na místo hlavní mise v čase, který je potřebný, to vše může zabrat hodinu a půl hry. I když jsou tam jen dva úkoly.

Shack: Když říkáte že jedna mise zabere tolik času, tak kolik času zabere celá hra?

Clint Hocking: Máme jednoho testera a ten byl schopen hru projít za 8 hodin, ale jenom hlavní mise.

Shack: Takže tady jsou hlavní mise příběhu?

Clint Hocking: Samozřejmě. Je tady několik misí, které jsou součástí příběhu a které musíte dokončit. A pak tady je to vše ostatní, odemykání všech safe housů, objevování všech ostatních věcí. Například každý ze safe housů je obsazen nepřáteli a Vy jej musíte nejdříve získat tím, že je zabijete a musíte taky získat všechny tzv. „PGP - perimeter guard post“, což jsou kontrolní, nebo chcete-li strážní body na přístupových cestách. Tyto body musíte všechny objevit, pozabíjet stráže a získat nad nimi kontrolu, protože musíte zjistit, jaká munice se zde nachází. Například zjistíte, že nemáte náplň do plamenometu, tak vezmete mapu a hledáte na kterém z těchto bodů můžete plamenomet doplnit, sednete do auta dojedete si doplnit munici a pak jdete plnit úkol mise. No a pak tady jsou ještě přidané mise s napadáním konvojů, které Vám umožní odemknout k používání nové zbraně, je zde získávání diamantů, které použijete na nákup nových zbraní. Takže tady je spousta věcí, kdy je naprosto na Vás, zda-li je budete dělat či nikoliv. Ale hlavní mise, sakra, nepamatuji si přesné číslo kolik jich je, tak těm říkáme „knihovna misí“ a ty jsou hnacím motorem toho, jak proti sobě jednotlivé frakce bojují. Je to vlastně něco jako mini hra sama o sobe, protože je tady otázka, kterou ze stran máte raději, pro kterou stranu se rozhodnete pracovat více a která z těch stran získá převahu. Protože na tom, která ze stran vyhraje závisí to, jakým způsobem se bude odehrávat následná sada misí, které jsou mnohem přímočařejší ve smyslu, která strana se pokusí zatočit s tou druhou, co se pokusí udělat s Vámi, kdo bude žít a kdo zemře, kdo bude předurčen k tomu, aby jste ho zavraždil a tak podobně. A v těchto fázích tady jsou další mise z tzv. „druhé knihovny misí“, a tyto mise už nejsou tak přímočaré, propojené a ovlivňující se navzájem. A pak z toho tedy vyplyne nějaký závěr no a tím to končí. Takže chápete, je to dost těžké prezentovat a ukázat to veřejnosti. Jak jsem řekl, máme testera, který je schopen hru projít za osm hodin, to je super rychlý čas, ale hrou v podstatě jen prolétne. Já si myslím, že potřebujete 25 hodin, aby jste prošel hrou bez toho, že by jste plnil všechny mise které jsou k dispozici.

Shack: No to je docela dlouhá hra.

Clint Hocking: Ano, myslím že je. Vlastně bych si přál, abychom ji udělali kratší, protože je pro nás docela problém to všechno odzkoušet. Hra je obrovská. Jezdím okolo, pronásledují mě, musím se otočit a změnit směr tak, jak už jsem to dlouho neudělal, octnu se na konci silnice, moje auto se pokazí, zabiji chlápka který mě pronásledoval, musel jsem udělat to a to najednou si řeknu…. „Kde to kurva jsem ?!" Asi se budu muset porozhlédnout a zjistit kde vůbec jsem...! Ve hře, na které tři roky pracuji..! No a tak začnu obcházet okolí, vezmu mapu a zjistím že támhle u té skály je malá oáza, tak se tam jdu podívat a zjistím, že za rohem je nějaká malá bouda, tak do ní vlezu a najdu tam nějaké diamanty, vylezu na střechu, chvíli se dívám na to jak zapadá slunce, pozoruji zebry a říkám si „Tohle je dobrý“, přesto že jsem ztratil 45 minut, kdy jsem měl testovat jiné věci. Takže ano, někdy si říkám, že by snad bylo lepší, kdyby ta hra byla menší, ale co naděláte.

Shack: Jak je to s tedy vojáky a dalšími boty, když je zabijete tak ze hry mizí, nebo se nějak volně přesouvají mezi tábory, a nebo mají někde nějaký respawn?

Clint Hocking: Ano, obnovují se. V podstatě se dá říct, že pokud je vyprázdněna operační paměť, tak dojde k obnově. Dobrý příklad je třeba safe house. Když někam přijdete, všechny zabijete a půjdete na kopec, který je vzdálen 200 metrů a budete tam čekat, tak se žádné postavy neobnoví, protože nedojde k vyprázdnění tohoto prostoru z operační paměti, ale pokud půjdete jenom do 10 metrů vzdáleného safe housu a posunete rychlým tempem čas o 24 hodin, tak tam všichni budou zpátky. Takže se dá říct, že ve skutečnosti neuvidíte nějakou postavu jen tak se z ničeho nic objevit, ale pokud dojde k posunutí času, tak se tam znovu objeví, protože to jen ten moment kdy se hra načítá do operační paměti.

Shack: Slyšel jsem o tom, že systém ve hře způsobil, že hráč prakticky ztratil na čas kontrolu nad svojí postavou. Mohl by jste mě o tom prozradit nějaké podrobnosti?

Clint Hocking: Ano, je pravda že jsme na tom pracovali, jako na určitém vysokém stupni systému, kdy hráč může nad svojí postavou do jisté míry ztratit kontrolu, ale nakonec se ukázalo, že je to natolik riskantní a komplikované na odzkoušení, že jsme se nakonec rozhodli tuto část hry odstranit. Ale co tam zůstalo je to, že Vaše reputace se na vysoké úrovni projevuje tak, že ovlivňuje to, jak často jsou nepřátelé zranění, jakým způsobem se chovají v boji. Když máte vysokou úroveň reputace, tak se Vás víc bojí a je to něco jako „Ach sakra, to je on, musíme zmizet!“ Takže jsou více v defenzivě a bojí se Vás, což má vliv na průběh hry. Když si takovou reputaci upevníte budete nakonec odcházet z bojiště a 16 protivníků si bude v rukou držet vnitřnosti a volat o pomoc. Ze začátku nebudou tak lehké je dostat, protože se Vás nebojí. Je to takový psychologický moment. Ale pozor, když Vaše reputace vystoupí příliš vysoko, začnou Vám lidi, kteří Vás zásobují lékem na malárii říkat: „ Hele, ty jseš magor. My Ti nechceme dávat léky, protože jsi parchant, který masakruje lidi“. Takže musíte najít správnou rovnováhu mezi reputací a potřebou léčit se z malárie. To je jedna z těch vyšších úrovní hry. Ve skutečnosti pro to nemáme ještě to správné pojmenování, ale pořád tomu říkáme „ohavnost“, v menu hry i všude jinde. Když otevřete menu hry, aby jste se podíval na stupeň Vašeho onemocnění malárií, zkontroloval kam jste ve hře pokročil atd., tak tam najdete položku, která se ještě pořád jmenuje „ohavnost“ Je to něco jako Vaše reputace a čím víc ohavnější jste, tím méně Vás mají lidi rádi.

Shack: Podle toho co zatím víme o mutliplayeru, bude zde pro hráče na konzolích možnost vytvářet mapy. Mám pravdu?

Clint Hocking: No, mapy budou moci vytvářet všichni, jak na konzolích, Xbox 360a PS3, tak taky na počítačích. Jen s tím rozdílem, že editor je pro konzole a počítače odlišný. Editor pro počítače vypadá mnohem více jako počítačový, tzn. něco podobného jako prostředí Windows. Editor pro konzole vypadá velmi podobně jako editor, který možná znáte z Far Cry Instincts, který se stal pro jeho snadnou ovladatelnost jakýmsi vzorem. Použili jsme jeho kostru, kterou jsme ale museli kompletně předělat pro nový engine. Ale dá se říct, že je uživatelsky velmi příjemný a velmi výkonný. Je mnohem výkonnější než ten předchozí, jelikož máme k dispozici mnohem lepší nástroje na modelování terénu a podobné věci.

Shack: A jak přesně budou mapy sdíleny s ostatními hráči?

Clint Hocking: Budou se s nimi moci podělit s ostatními přes PlayStation Network a Xbox Live, na počítačích přes internet, kde pro to bude vytvořen web s vedením komunity, která bude provádět hodnocení map. Hlavní problém ve FC Instincts byl v tom, že tam bylo 10 000 map a 9 850 z nich byl čtverec pláže vznášející se ve vzduchu s žebříkem a brokovnicí.

Shack: A jmenovala se třeba "Extra-mapa 10".

Clint Hocking: Jo, přesně tak a nebo to bylo ještě horší a mohlo se to jmenovat třeba „Ďáblova roklina“

Shack: (smích) Jo, jasně!

Clint Hocking: Načež si řeknete: „ To zní dobře, to si stáhnu.“ Což je samozřejmě špatně. Takže jsme se rozhodli, že uděláme nějaký systém hodnocení, a doufám, i když jsme to zatím neměli možnost vyzkoušet, ale dáme Ti vědět až se nám to povede, možná to bude za pár dní, že když budete mít stovky map ke stažení, tak si řeknete: „Fajn, chci jen ty pěti hvězdičkové“ a zobrazí se Vám jen ty nejlépe hodnocené. A tak nějak by to mělo fungovat.

Shack: Díky za rozhovor!

Překlad: Pac!ent ® 24.7.2008

» Zpět na výběr rozhovorů

TOPlist
Autorská práva vykonává majitel webových stránek. Publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno. Porušení tohoto ustanovení bude mít za následek vymáhání náhrady škody soudní cestou. 2007-2008; farcry2.cz ©